Wysokość alimentów – od czego zależy?

„Otrzymuję za pracę minimalne wynagrodzenie, a mimo to Sąd zasądził ode mnie alimenty na dziecko w wysokości 800 zł, powołując się na zasady współżycia społecznego…uznał, że mógłbym zarobić znacznie więcej, gdybym się postarał. Moje dziecko jest zdrowe, normalnie się rozwija i naprawdę nie ma wygórowanych potrzeb, a poza tym moja była żona zarabia znacznie więcej niż ja! Od czego więc właściwie zależy wysokość alimentów?.”

Wysokość alimentów zależy głównie od DWÓCH rzeczy: po pierwsze od usprawiedliwionych potrzeb dziecka, które nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie, a po drugie od możliwości zarobkowych i majątkowych ojca.

Co oznacza, że dziecko nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie? Przede wszystkim to, że nie posiada majątku, z którego dochody wystarczałyby na pokrycie kosztów jego utrzymania, nie pracuje, a na przykład wciąż się uczy bądź jest chore, co uniemożliwia mu podjęcie pracy.

Co do usprawiedliwionych potrzeb, oczywistym jest, że tę kwestię ustala się indywidualnie do sytuacji każdego dziecka – przede wszystkim do jego wieku i stanu zdrowia. Usprawiedliwionymi potrzebami są te związane z wyżywieniem, ubraniem, mieszkaniem, wypoczynkiem, zainteresowaniami i edukacją.

Jeżeli chodzi o możliwości zarobkowe i majątkowe ojca, przyjmuje się nie tylko jego faktyczne zarobki, lecz także to, ile mógłby zarabiać gdyby w aktualnej sytuacji rynkowej w pełni wykorzystywał swoje możliwości, oczywiście stosowanie do swojego wykształcenia, doświadczenia zawodowego, stanu zdrowia czy wieku. Sąd weźmie też pod uwagę majątek ojca, np. nieruchomość, którą mógłby wynajmować bądź sprzedać, akcje, obligacje czy odsetki od lokaty bankowej. Co więcej, przez faktyczne zarobki rozumie się, oprócz standardowego wynagrodzenia, także wszelkie dodatki typu: premie, renty, emerytury, odszkodowania.

Ponadto, sąd bierze pod uwagę wydatki samego ojca. Należy więc udokumentować wszystkie wydatki, w tym zobowiązania (np. raty kredytów). Fakt założenia nowej rodziny bądź konieczność płacenia alimentów na inne dziecko, również ma istotne znaczenie.

Jeżeli jednak ojciec nie ma żadnych możliwości zarobkowych i majątkowych to obowiązek alimentacyjny w ogóle nie powstanie, a powstały wcześniej, ulegnie obniżeniu.

 

2 thoughts on “Wysokość alimentów – od czego zależy?

  1. Chciałbym zakwestionować ostatnie zdanie, a mianowicie mam 47 lat jestem kierowcą zawodowym bez prawa jazdy (zostały zabrane) bez prawa do zasiłku nie posiadam żadnego majątku po prostu nie mam nic. Alimenty mam na córkę z poprzedniego związku 400pln i Wysoki Sąd w Pruszkowie, zasądził mi drugie alimenty na syna także 400pln razem 800pln Mieszkam w (45m2) z rodzicami w małej miejscowości w Podlaskim gdzie nie ma kompletnie pracy i mam już zaległości w nie płaceniu 8000pln Zaznaczyć chcę, że moje byłe partnerki dobrze są sytuowane zarabiają ponad 100,000pln rocznie i zapowiedziały egzekucje alimentów z zemsty tylko dla tego bo pragnę widywać się z moimi dziećmi 1-2 razy w miesiącu 4 godziny bo tak postanowił Sąd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© Karolina Górska 2014

top