Alimenty

Alimenty natychmiastowe – proponowane zmiany rządu

„Czy  w polskim prawie jest jakaś tabelka bądź widełki określające wysokość alimentów, jakie powinien płacić ten rodzic, który się dzieckiem na co dzień nie zajmuje? Czy jest określona wysokość alimentów minimalnych bądź zasądzanych natychmiast – z automatu?”.

(więcej…)

Czy sąd może zmusić pracodawcę do wypłaty mojego wynagrodzenia do rąk żony?

„Moja żona twierdzi, że ja w żaden sposób nie partycypuję w kosztach utrzymania naszej rodziny, żona wychodzi z założenia, że jej wynagrodzenie przeznaczone jest na utrzymanie domu, zaś moje wynagrodzenie przeznaczane jest wyłącznie na moje potrzeby. Straszy mnie, że pójdzie do sądu, abym dokładał się do kosztów związanych z utrzymaniem domu i dziecka. Oczywiście to, co mówi, jest nieprawdą. Czy sąd może zmusić pracodawcę do wypłaty mojego wynagrodzenia do rąk żony?”.

(więcej…)

Zadośćuczynienie w sprawie o rozwód?

„Niedawno dowiedziałem się, że od ponad trzech lat żona mnie nieustannie zdradza. Żona nie pracuje, wypłaca środki pieniężne z naszego wspólnego konta, które trwoni na przyjemności z kochankiem. Czuje się oszukany i wykorzystany. Oczywiście w najbliższym czasie zamierzam złożyć pozew o rozwód. Czy mogę żądać rekompensaty za to, że zostałem oszukany? Czy jest coś takiego jak zadośćuczynienie w sprawie o rozwód?”. (więcej…)

Egzekucja alimentów z USA i Kanady

 

„Sąd Rejonowy zasądził od matki na rzecz mojej córki alimenty w kwocie po 1.800,00 zł miesięcznie. Matka dziecka mieszka w USA i od roku nie płaci. Czy mam możliwość egzekwowania zaległych alimentów z USA? Czy tym zajmuje się polski komornik?”.

(więcej…)

Egzekucja alimentów z zagranicy

„Dwa lata temu Sąd Rejonowy zasądził od matki dziecka na rzecz mojego małoletniego syna alimenty w kwocie 700,00 zł. Matka dziecka rok temu przeprowadziła się za granicę i od tego czasu nie utrzymuje ani kontaktu z dzieckiem ani nie łoży na jego utrzymanie. Czy mam możliwość egzekwowania w jakiś sposób zaległych alimentów, a jeśli tak, to w jaki?”.

(więcej…)

Alimenty od dziadków dziecka

„Trzy lata temu rozstałem się z żoną. W wyroku rozwodowym Sąd zasądził od matki na rzecz naszej małoletniej córki alimenty w wysokości po 800 zł miesięcznie. Niestety moja była partnerka ma problem z alkoholem i wszystkie pieniądze przeznacza na jego zakup, z powodu alkoholu również straciła pracę. Komornik nie jest w stanie wyegzekwować alimentów na rzecz dziecka. Słyszałem, że jeśli rodzic nie wywiązuje się z obowiązku alimentacyjnego można żądać zasądzenia alimentów od jego rodziców tj. od dziadków dziecka. Czy to prawda?”

(więcej…)

Alimenty na dziecko a „nowa rodzina”

„Po rozwodzie założyłem „nową rodzinę”. Z pierwszego małżeństwa mam dwójkę małoletnich dzieci, na które płacę alimenty w wysokości po 700 zł miesięcznie. Pół roku temu moja obecna żona urodziła dziecko. Próbowałem namówić byłą żonę do ugody, abym płacił po 300 zł miesięcznie alimentów, niestety się nie zgodziła. Mam teraz naprawdę trudną sytuację finansową, zarabiam zdecydowanie mniej. Obecna żona nie pracuje, zajmuje się dzieckiem. Czy „nowa rodzina” wpływa na wysokość alimentów? Czy mogę iść do sądu i walczyć o obniżenie alimentów? Ile będzie kosztować założenie sprawy?”.

(więcej…)

Wysokość alimentów – od czego zależy?

„Otrzymuję za pracę minimalne wynagrodzenie, a mimo to Sąd zasądził ode mnie alimenty na dziecko w wysokości 800 zł, powołując się na zasady współżycia społecznego…uznał, że mógłbym zarobić znacznie więcej, gdybym się postarał. Moje dziecko jest zdrowe, normalnie się rozwija i naprawdę nie ma wygórowanych potrzeb, a poza tym moja była żona zarabia znacznie więcej niż ja! Od czego więc właściwie zależy wysokość alimentów?.”

(więcej…)

Alimenty do rąk pełnoletniego dziecka

„Córka ukończyła 18 lat, więc chciałbym płacić alimenty do rąk pełnoletniego dziecka a nie do rąk matki, jak to jest napisane w wyroku. Rozmawiałem o tym z byłą żoną, a ta zagroziła, że jak tak zrobię to pójdzie do komornika. Czy może tak zrobić? Córka jest już przecież dorosła…”.

(więcej…)

Czy mimo pozwu o podwyższenie alimentów można żądać obniżenia alimentów?

„Jestem po rozwodzie 5 lat. Z pierwszego małżeństwa mam 9-letnią córkę, na którą płacę 1200 zł alimentów. Po rozwodzie założyłem nową rodzinę, ale finansowo nie wiedzie nam się najlepiej. Moje drugie dziecko ma alergię, leki są bardzo kosztowne, a ja zarabiam teraz znacznie mniej niż zarabiałem kiedyś. Obecna żona nie pracuje. Miała firmę, ale była nierentowna i musiała ją zamknąć. Myślałem o obniżeniu alimentów na córkę, ale spóźniłem się, bo właśnie dostałem pozew od pierwszej żony o …podwyższenie alimentów. Czy mimo tego pozwu, mogę wciąż żądać obniżenia alimentów?”.

(więcej…)

© Karolina Górska 2014

top