Egzekucja alimentów z USA i Kanady

 

„Sąd Rejonowy zasądził od matki na rzecz mojej córki alimenty w kwocie po 1.800,00 zł miesięcznie. Matka dziecka mieszka w USA i od roku nie płaci. Czy mam możliwość egzekwowania zaległych alimentów z USA? Czy tym zajmuje się polski komornik?”.

Oczywiście egzekucja alimentów z USA i Kanady jest możliwa, ale pod pewnymi warunkami. W związku z tym, że egzekucję należałoby dokonać poza granicami Polski, sprawą nie zajmuje się polski komornik, a sąd. To właśnie do Sądu Okręgowego właściwego ze względu na swoje miejsce zamieszkania kieruje się wniosek, o których mowa poniżej wraz z załącznikami. Wniosek ten sąd polski przesyła do właściwego organu w USA lub w Kanadzie, w zależności od tego, gdzie przebywa dłużnik.

Na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki egzekucja roszczeń alimentacyjnych odbywa się na zasadach wzajemności i obejmuje w zasadzie tylko roszczenia na rzecz małoletnich dzieci. Dochodzenie alimentów na rzecz rodzica jest możliwe tylko w przypadku jednoczesnego dochodzenia alimentów na rzecz małoletniego dziecka.

Podanie o przyjęcie wniosku wierzyciel, czyli RODZIC sprawujący bezpośrednią opiekę nad dzieckiem kieruje do Prezesa Sądu Okręgowego właściwego ze względu na swoje miejsce zamieszkania, dołączając do niego następujące dokumenty:

  1.  Jeśli znany jest adres dłużnika:

    2.   Jeśli adres dłużnika nie jest znany:

Dokumenty podpisywane są osobiście przez Wnioskodawcę w siedzibie Sądu Okręgowego, a następnie kierowane są do USA.

Natomiast, w przypadku konieczności egzekucji alimentów z Kanady, konieczna jest znajomość aktualnego adresu dłużnika!

Złożenie wniosku jest możliwe pod warunkiem, że osoba zobowiązana zamieszkuje w następujących prowincjach Kanady: Alberta, Manitoba, Nowy Brunszwik, Nowa Szkocja, Ontario, Saskatchewan, Terytoria Północno Zachodnie, Wyspa Księcia Edwarda, Yukon, Nowa Fundlandia, Labrador.

Podanie o przyjęcie wniosku wierzyciel kieruje do Prezesa Sądu Okręgowego, dołączając do niego następujące dokumenty:

W przypadku prowincji Brytyjska Kolumbia oraz Quebek realizacja roszczeń alimentacyjnych możliwa jest tylko na zasadzie dobrowolnego poddania się obowiązkowi przez osobę zobowiązaną.

Szerzej o możliwości egzekucji alimentów z zagranicy tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© Karolina Górska 2014

top