Kontakty z dzieckiem

Rodzic przetrzymuje dziecko wbrew orzeczeniu Sądu – co robić?

„Jestem w trakcie rozwodu, sąd zabezpieczył miejsce zamieszkania syna przy mnie, jednakże matka dziecka wraz z konkubentem przetrzymują dziecko wbrew jego woli i wbrew postanowieniu sądu. Co robić, gdy drugi rodzic przetrzymuje dziecko? W jaki sposób mogę odebrać syna?”.

(więcej…)

Czy matka powinna się starać, aby ojciec miał kontakt z dzieckiem?

„Rok temu Sąd ustalił moje kontakty z córką w każdą środę i w co drugi weekend miesiąca. Kontakty od ponad 4 miesięcy nie są realizowane, gdyż matka dziecka twierdzi, że dziecko nie chce się ze mną spotykać, a ona nie będzie córki do tego namawiać. Uważam, że matka dziecka nastawia córkę przeciwko mnie. Co mogę w takiej sytuacji zrobić? Czy matka powinna się starać, aby ojciec miał kontakt z dzieckiem ?”. (więcej…)

Mediacja – czy jest sens jej podejmowania?

„Jestem w trakcie rozwodu, razem z małżonką zostaliśmy skierowani przez sąd do mediacji. Chciałbym dowiedzieć się czym jest mediacja, na czym polega i jakie są jej konsekwencje? Jestem przekonany, że chcę rozwodu, więc czy jest sens jej podejmowania?”.

(więcej…)

Rodzic nastawia dziecko przeciwko drugiemu rodzicowi – czyli o syndromie Gardnera

„Zawsze miałem świetny kontakt z synem, ale od rozstania z jego matką, a moją byłą żoną mam wrażenie, że syn jest negatywnie nastawiany przeciwko mnie. Była żona wmawia dziecku, że już go nie kocham, że mi nie zależy na nim. Syn stał się nerwowy i agresywny. Znajoma poinformowała mnie, że syn może cierpieć na syndrom Gardnera. Co to za syndrom? Jak się objawia?”.

(więcej…)

Zadośćuczynienie za utrudnianie kontaktów z dzieckiem? TAK!

„Od ponad dwóch lat walczę z byłą partnerką o kontakty z dzieckiem. Mimo tego, iż mam prawomocny wyrok ustalający widzenia, a matka dziecka została pouczona i zagrożona grzywną to nadal utrudnia mi ten kontakt. Zmieniła naszej córce numer telefonu, a także adres e-mailowy tak, abym nie mógł się z nią w ogóle kontaktować. Słyszałem, że w takiej sytuacji istnieje możliwość założenia sprawy cywilnej i żądania zapłaty zadośćuczynienia, co ma na celu zmuszenie matki dziecka, by zaprzestała uniemożliwiania spotkań z dzieckiem. Czy to prawda?”.

(więcej…)

Opieka naprzemienna po zmianie prawa – TAK, ale pod warunkami!

Opieka naprzemienna (fachowo zwana pieczą naprzemienną) została wprowadzona do kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ustawą z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy oraz ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, która weszła w życie 29 sierpnia 2015 r.

(więcej…)

Uprawnienia RODK niezgodne z Konstytucją!

Uprawnienie rodzinnych ośrodków diagnostyczno-konsultacyjnych (RODK) do wydawania dla sądów opinii w sprawach rodzinnych i opiekuńczych jest niekonstytucyjne – orzekł dnia 28 października 2015 r. Trybunał Konstytucyjny.

(więcej…)

Sposób na utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez matkę

„Od wielu lat skutecznie utrudnia mi się kontakty z dzieckiem. W zasadzie od około dwóch lat w ogóle go widuję, bo albo jest chore albo się uczy albo nie wiadomo co… . Dlaczego prawo w Polsce nie daje sobie z tym rady? Dlaczego mimo wyroku sądu jestem traktowany jak obcy?”.

(więcej…)

© Karolina Górska 2014

top