Rozwód w Polsce

Kiedy zdrada nie oznacza „winny”…

„Dwa lata temu miałem romans z koleżanką z pracy. Niestety żona się o tym dowiedziała, ale udaliśmy się na terapię małżeńską i udało się uratować nasze małżeństwo. Pojechaliśmy na wakacje, staraliśmy się nawet o dziecko. Niestety mimo terapii, żona ciągle nie może mi wybaczyć tego, co się stało i wypomina mi to przy każdej możliwej okazji. Teraz oznajmiła mi, że składa pozew o rozwód z mojej winy, bo ją zdradziłem.  Czy faktycznie jestem winny, czy jednak mam szanse się bronić? Ja także mogę zarzucić żonie wiele rzeczy”. (więcej…)

Różnice między rozwodem a separacją

„Od ponad roku pomiędzy mną a małżonką nie układa się najlepiej, dochodzi do ciągłych kłótni i awantur. Oboje darzymy się nadal uczuciem, ale nie potrafimy zażegnać konfliktów, zastanawiamy się nad separacją, stąd pytanie jakie są różnice międzī rozwodem a separacją?”.

(więcej…)

Zadośćuczynienie w sprawie o rozwód?

„Niedawno dowiedziałem się, że od ponad trzech lat żona mnie nieustannie zdradza. Żona nie pracuje, wypłaca środki pieniężne z naszego wspólnego konta, które trwoni na przyjemności z kochankiem. Czuje się oszukany i wykorzystany. Oczywiście w najbliższym czasie zamierzam złożyć pozew o rozwód. Czy mogę żądać rekompensaty za to, że zostałem oszukany? Czy jest coś takiego jak zadośćuczynienie w sprawie o rozwód?”. (więcej…)

Żona chce rozwodu, ale ja nie chcę!

„Od kilku miesięcy pomiędzy mną, a żoną dochodzi do kłótni. Żona chce rozwodu, ale ja nie chcę! Kocham żonę i chciałbym ratować nasze małżeństwo. Ponadto, mamy małoletnie dziecko, któremu pragnę zapewnić pełną rodzinę. Czy mogę sprzeciwić się temu rozwodowi?”.

(więcej…)

Chcę się rozwieść, a nie znam adresu żony!

„Ponad rok temu pomiędzy mną a żoną pojawiły się konflikty i nieporozumienia. Żona wyprowadziła się do innego mężczyzny i od tego czasu nie utrzymujemy ze sobą kontaktu. Chciałbym się rozwieść, ale nie wiem, gdzie żona obecnie przebywa. Co powinienem zrobić w sytuacji, gdy nie znam adresu żony?”.

(więcej…)

Dziedziczenie w przypadku rozwodu, separacji i po zmarłym po małżonku

Pomiędzy mną a żoną dochodzi do ciągłych kłótni i nieporozumień, od kilku miesięcy żyjemy w separacji, jednakże chciałbym złożyć pozew o rozwód. Zastanawia mnie przede wszystkim jak wygląda dziedziczenie w przypadku rozwodu, a jak w przypadku separacji?”.

(więcej…)

Choroba psychiczna małżonka – rozwód czy unieważnienie małżeństwa?

„Od ponad 4 lat pozostaję w związku małżeńskim. Kilka tygodni temu dowiedziałem się, że moja małżonka zataiła przede mną istnienie choroby psychicznej. Czy w takiej sytuacji powinienem żądać rozwodu czy unieważnienia małżeństwa?”.

(więcej…)

Uprawnienia RODK niezgodne z Konstytucją!

Uprawnienie rodzinnych ośrodków diagnostyczno-konsultacyjnych (RODK) do wydawania dla sądów opinii w sprawach rodzinnych i opiekuńczych jest niekonstytucyjne – orzekł dnia 28 października 2015 r. Trybunał Konstytucyjny.

(więcej…)

Mieszkam za granicą, a chcę się rozwieść w Polsce!

„10 lat temu przeprowadziłem się za granicę w celu podjęcia pracy. Od tego momentu moje relacje z żoną ulegały stopniowemu pogorszeniu. Zdecydowaliśmy się na rozwód. Dalej pracuję za granicą i rzadko bywam w swoim rodzinnym kraju. Gdzie w takim przypadku powinien odbyć się proces rozwodowy? Czy mimo, iż mieszkam poza granicami kraju jest szansa, aby rozwód został przeprowadzony w Polsce? Czy muszę stawić się na rozprawę?”.

(więcej…)

© Karolina Górska 2014

top