Mieszkam za granicą, a chcę się rozwieść w Polsce!

„10 lat temu przeprowadziłem się za granicę w celu podjęcia pracy. Od tego momentu moje relacje z żoną ulegały stopniowemu pogorszeniu. Zdecydowaliśmy się na rozwód. Dalej pracuję za granicą i rzadko bywam w swoim rodzinnym kraju. Gdzie w takim przypadku powinien odbyć się proces rozwodowy? Czy mimo, iż mieszkam poza granicami kraju jest szansa, aby rozwód został przeprowadzony w Polsce? Czy muszę stawić się na rozprawę?”.

Wyjazd za granicę w celach zawodowych bardzo często wpływa to na relacje małżeńskie, a w zasadzie ich brak – przez co dochodzi do rozpadu małżeństwa. Wiele osób zastanawia się wtedy, gdzie powinien być poprowadzony proces rozwodowy. Czy dzięki temu, że jesteśmy obywatelami Polski, możemy rozwieść się w Polsce?

Ustawodawstwo polskie przewiduje DWA WARIANTY:

Zgodnie z przepisami, możemy w Polsce przeprowadzić postępowanie rozwodowe, gdy występuje jedna z poniższych przesłanek:

Oznacza to więc, iż mimo naszego pobytu za granicą, jeśli spełnimy CHOĆ JEDNĄ z powyższych przesłanek, pozew rozwodowy może być złożony w Polsce. Pozew należy wnieść do sądu okręgowego dla ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków, jeśli przynajmniej jedno z nich stale w tym okręgu przebywa. W braku tej podstawy pozew należy złożyć w miejscu zamieszkania pozwanego małżonka, a gdy i tej podstawy nie ma – właściwy będzie sąd miejsca zamieszkania powoda.

ZASADA: rozwód może być przeprowadzony wyłącznie w Polsce, jeśli oboje małżonkowie są obywatelami polskimi oraz mają miejsce zamieszkania w Polsce!

A co jeśli brak nam czasu i środków na przybycie na rozprawę do Polski? Czy jesteśmy zobligowani do uczestnictwa na rozprawie?

Zgodnie z polskimi przepisami, jeśli jesteśmy stroną pozwaną rozprawa odbędzie się mimo naszego niestawiennictwa. Warunkiem jednak jest, aby strona pozwana została należycie poinformowana. Aby usprawnić postępowanie rozwodowe bardzo dobrym rozwiązaniem jest ustanowienie przez pozwanego swojego pełnomocnika w Polsce, który będzie odpowiedzialny za dopilnowanie sprawy.

Jednak mimo braku obowiązku stawiennictwa, sąd musi przeprowadzić dowód z przesłuchania stron. Na szczęście, istnieje instytucja tzw. pomocy prawnej, która polega na możliwości przeprowadzenia dowodów za granicą (między innymi przesłuchanie), a następnie przekazania tych dowodów sądowi w Polsce. W sprawach przeprowadzania dowodów i doręczania pism sądowych, polskie sądy porozumiewają się z sądami lub innymi organami państw obcych oraz z polskimi przedstawicielstwami dyplomatycznymi i urzędami konsularnymi. Przesłuchanie zazwyczaj odbywa się przed konsulem właściwym dla naszego miejsca zamieszkania za granicą.

Sytuacja wygląda trochę inaczej, gdy jesteśmy stroną powodową. W tym przypadku, jeśli nie usprawiedliwimy swojego niestawiennictwa, postępowanie ulega ZAWIESZENIU. Podjęcie postępowania może nastąpić na wniosek powoda, nie wcześniej jednak niż po upływie trzech miesięcy od dnia zawieszenia. Gdy strona powodowa nie złoży takiego wniosku w ciągu roku, sąd umorzy postępowanie.

BIORĄC POD UWAGĘ POWYŻSZE:

Jeśli chcesz omówić ze mną swój przypadek, zapraszam do kontaktu!

13 thoughts on “Mieszkam za granicą, a chcę się rozwieść w Polsce!

 1. Dzień dobry
  Od 8 lat mieszkam we Włoszech. Początkowo z mężem a od 2 lat sama z córką. Chcę przeprowadzić rozwód za granicą, tzn. złożyć pozew do sądu polskiego ale bez przyjazdu do Polski. Jak pobrać i skąd, wzór pozwu i gdzie wysłać?
  Jesteśmy małżeństwem od 10 lat, nie mamy wspólnych dzieci a pożycie, szczególnie tu za granicą, uległo pogorszeniu. Mamy już kilka lat temu zasądzoną rozdzielność majątkową.

  Pozdrawiam. Maria

 2. Mieszakam w UK od 10 lat chce przeprowadzic rozwod w polsce niewiem czy bede mogla poniewaz w polsce nie mam meldunku ani ja ani moj byly maz malzenstwem jestesmy od 30 lat chce zeby na sprawie rozwodowej orzeczone wine mojego meza

 3. witam.mieszkam z synkiem w Niemczech od 7 lat a moj maz w Polsce i nie mamy kontaktu od lat 4.czy jest mozliwosc rozwodu w Niemczech?

  Pozdrawiam Gosia

 4. Dzien dobry , mam taka sprawe , poniewaz chce sie rozwiesc z mezem za porozumieniem stron . i chcialabym zlozyc wniosek do sadu , tylko jest tu problem poniewaz przebywam zagranica .. i niemam jak zlozyc wniosku do sadu , czy jest jakas mozliwosc zalatwienia tgo bez przyjazdu do polski z wnioskiem ?

 5. Witam, córka pojechała do mężą do Anglii 3 lata temu, zięć przebywał wówczas już na terenie UK od lat 4. Młżeństwo nie układało się dobrze od momentu ślubu. Pojechała tam z ich wspólnym dzieckiem 5 letnim wówczas, zeby na nowo układać wspólne zycie. Niestety zięć nie zmienił stylu zycia, prowadzi nadal rozrywkowy tryb zycia. Córka zdecydowała się na powrót do kraju z dzieckiem, zięć zostaje w UK. Oboje zgadzają się na rozwód bez orzekania o winie. Załatwienie sprawy zięć „zlecił” żonie, gdyż nie ma zamiaru na sprawy rozwodowe przyjeżdżać. Poznał tam inną kobietę.
  Proszę mi powiedzieć, jaka byłaby cena za napisanie profesjonalnie skutecznego pozwu rozwodowego? Zięć jest w UK managerem w firmie, a córka pracuje fizycznie. Córka chciałaby 700 zł alimentów. Po powrocie musi szukać pracy w Polsce, czy pozew musi złożyć po znalezieniu pracy?
  Z góry dziękuję za informację i pozdrawiam

 6. Witam.
  Od 2 lat mieszkam z corka i mezem w holandii. Maz nie jest zameldowany tu natomiast ja z corka owszem. Gdzie powinniśmy zlozyc wniosek o rozwód? I dodam ze nie chcemy orzekania o winie.
  I kolejne moje pytanie kto moze zostac moim ewentualnym pełnomocnikiem w przypadku rozwodu w Polsce (corka ma 8 lat, tu chodzi do szkoly wiec albo bede musiała znalesc opieke na czas podrozy do polski, albo brac wolne dla corki ze szkoly, co uwazam dobrym pomyslem nie jest.)

 7. Od 3 lat jestesmy malzenstwem slub cywilny odbyl sie w Niemczech. Ale zostal umiejscowiony w Isc w Polsce. Obydwoje mamy obywatelstwo polskie i meldunek w Polsce chociaz przebywamy w Niemczech. Mozemy sie rozwiesc w Polsce?

 8. Wotam Slawek z tej strony. Mam pytanie mieszkam za granica i chce sie rozwiesc z zona.jakie dokumenty beda potrzebne i gdzie moge je otrzymac ,mieszkajac w uk

 9. Ja chciałbym się dowiedzieć czy muszę zgodzić się na przeprowadzenie rozwodu w Polsce mimo że oboje od ponad 10 lat mieszkamy w Irlandii. Moja żona złożyła pozew rozwodowy w Polsce. Teraz ja muszę brać urlop w pracy, a dzieci opuścić kilka dni w szkole zeby poleciec do Polski na sprawę rozwodowa. Zapewne nie po raz ostatni.

 10. Dzień dobry.
  Mieszkam w Hiszpani..chcialabym sie rozwiesc w Polsce,alubias 12 las temu byl w Polsce,ale nasze wspòlna còrka urodziła sie w Hiszpanii.proszę o kontakt .mam kilka pytań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© Karolina Górska 2014

top