Podział majątku

Czy winny małżonek może stracić na podziale majątku?

„Żona zdradziła mnie i żąda, abym wyprowadził się z domu, który wybudowałem i który stanowi nasz wspólny majątek. Żona nie przyczyniła się do budowy domu, wręcz odwrotnie przez cały okres trwania związku małżeńskiego trwoniła nasz majątek. Zamierzam złożyć pozew o rozwód z orzeczeniem o wyłącznej winie żony. Czy fakt, że to żona jest winna rozpadu naszego małżeństwa ma znaczenie? Czy winny małżonek może stracić na podziale majątku?”.

(więcej…)

Mieszkanie na kredyt a podział majątku po rozwodzie

Jestem z żoną po rozwodzie, czeka nas podział majątku. Żona została w naszym dotychczasowym mieszkaniu, ale nie chce płacić za nie kredytu. Komu w takim razie przypadnie mieszkanie w podziale majątku? (więcej…)

Czy samodzielne spłacanie wspólnego kredytu ma wpływ na wysokość alimentów?

„Jestem w trakcie rozwodu, żona m.in. wniosła o zasądzenie ode mnie na rzecz naszego małoletniego syna kwoty 1800,00 zł miesięcznie tytułem alimentów. Nie stać mnie, aby ponosić tak wysoką kwotę alimentów, gdyż tylko ja spłacam zaciągnięty wspólnie z żoną kredyt pod zakup mieszkania, w którym obecnie mieszka żona wraz z synem. Czy okoliczność ta wpływa na wysokość alimentów? Jakie przesłanki mają wpływ na ustalenie wysokości alimentów?”.

(więcej…)

Intercyza nie chroni przed Urzędem Skarbowym ani przed skargą pauliańską!

„Od ponad roku pozostaje z żoną w separacji faktycznej. Żona od ponad 6 lat prowadzi działalność gospodarczą i nie dawno dowiedziałem się, że od ponad 2 lat nie płaci podatku i nie odpowiada na wezwania Urzędu Skarbowego. Chcąc uniknąć odpowiedzialności za długi żony, rok temu zawarliśmy intercyzę. Czy w związku z tym, intercyza zwalnia mnie od odpowiedzialności za ten podatek? Czy komornik może zająć i sprzedać część mojego majątku?”.

(więcej…)

Intercyza małżeńska – można zarówno stracić, jak i się wzbogacić

W przyszłym roku planuję wziąć ślub z moją narzeczoną. Bardzo ją kocham, ale nasza sytuacja finansowa bardzo się różni. Moi rodzice od lat prowadzą biznes rodzinny, w którym już od dawna im pomagam. Narzeczona pracuje jako fryzjerka w zaprzyjaźnionym zakładzie. Moi rodzice bardzo nalegają , abym podpisał intercyzę. Na czym dokładnie polega intercyza? Czy oznacza to, iż nie będziemy mieli żadnego majątku wspólnego, tylko każdy będzie mieć swój? Nie chcę, aby przyszła żona poczuła się gorsza lub pomyślała, że nie darzę jej zaufaniem”.

(więcej…)

Podział majątku po ogłoszeniu upadłości niedopuszczalny

„Prowadzę duży biznes, który od pewnego czasu przynosi same straty. Obawiam się najgorszego, czyli ogłoszenia upadłości. Jak fakt ten wpłynie na sytuację majątkową mojej żony? Jesteśmy po ślubie 20 lat, nie mamy intercyzy, wszystko jest wspólne. Czy powinniśmy jak najszybciej dokonać podziału majątku?”.

(więcej…)

Umowa o ustanowienie rozdzielności majątkowej

„Chciałbym z żoną zawrzeć umowę o ustanowienie rozdzielności majątkowej. Jesteśmy w trakcie rozwodu. Czy musimy zatem czekać, aż się rozwiedziemy?”.

(więcej…)

Co z biznesem jednego małżonka po rozwodzie?

„Jestem w trakcie rozwodu, a przede mną sprawa o podział majątku. Niestety szykuje się walka o pieniądze z mojego biznesu, dużego biznesu, bo to sieć sklepów spożywczych. Dwa sklepy miałem jeszcze przed zawarciem małżeństwa, ale dwa kolejne powstały w trakcie małżeństwa. Nie mieliśmy z żoną intercyzy. Potrzebuję fachowej pomocy prawnika, bo chciałbym zachować te wszystkie sklepy”.

(więcej…)

Podział majątku a kredyt hipoteczny

„Rozwodzę się z żoną. Mamy jedynie wspólne mieszkanie, ale kupione za kredyt i to we frankach szwajcarskich… Wartość kredytu znacznie przewyższa wartość mieszkania, więc nie ma mowy o jego sprzedaży. Chciałbym przejąć mieszkanie jak i kredyt, tylko nie za bardzo wiem jak się za to zabrać…”

(więcej…)

Podział majątku przed rozwodem

Planuję rozwód z żoną bez orzekania o winie. Chciałbym mieć to jak najszybciej za sobą, ale wiem, że czeka mnie jeszcze sprawa o podział majątku…Czy możliwy jest podział majątku przed rozwodem? Ile to kosztuje?” (więcej…)

© Karolina Górska 2014

top