Podział majątku przed rozwodem

Planuję rozwód z żoną bez orzekania o winie. Chciałbym mieć to jak najszybciej za sobą, ale wiem, że czeka mnie jeszcze sprawa o podział majątku…Czy możliwy jest podział majątku przed rozwodem? Ile to kosztuje?”

Majątek MOŻNA podzielić przed rozwodem. Jak to zrobić???

Należy udać się do NOTARIUSZA i zawrzeć umowę o rozdzielności majątkowej. To otwiera drogę do zawarcia kolejnej umowy – umowy o podział majątku wspólnego, ale już niekoniecznie u notariusza. Może to być zwykła forma pisemna. Natomiast jeżeli w skład majątku wchodzi NIERUCHOMOŚĆ, wówczas umowa o podział majątku MUSI BYĆ ZAWARTA W FORMIE AKTU NOTARIALNEGO. Majątek można podzielić również na drodze sądowej, ale po zawarciu umowy o rozdzielności majątkowej!

Koszt obu umów zawieranych u notariusza? 

1. Umowa o rozdzielności majątkowej – maksymalny koszt u notariusza to 400 zł. Do tego  należy doliczyć: podatek VAT 23% oraz taksę za wypisy (6,00 zł za 1 stronę wypisu powiększoną o podatek VAT 23% – w przypadku rozdzielności majątkowej umowa taka sporządzana jest zazwyczaj na 3 lub 4 stronach, a jej wypisy wydawane są zazwyczaj wyłącznie małżonkom, zatem koszt jednego wypisu to kwota 24,14 zł brutto przy wypisie 3-stronicowym).

 2. Umowa o podział majątku wspólnego – koszt u notariusza zależy od wartości majątku:

Do tego należy doliczyć: doliczyć: podatek VAT 23% oraz taksę za wypisy (6,00 zł za 1 stronę wypisu powiększoną o podatek VAT 23%).

Forma aktu notarialnego  konieczna jest tylko w zakresie tych umów, które dotyczą nieruchomości, w tym lokali stanowiących odrębne nieruchomości i spółdzielczych własnościowych praw do lokali.

Należy pamiętać, że są to maksymalne stawki notariusza, więc powinno się je negocjować!

Koszt sądowego podziału majątku?

To 1000 zł, a w przypadku zgodnego wniosku o podział majątku – 300 zł + zawarta oczywiście wcześniej umowa o rozdzielności majątkowej u notariusza – 400 zł. Do tego należy doliczyć honorarium dla adwokata – tutaj zostały określone stawki minimalne:

Co tańsze? NOTARIUSZ CZY SĄD?

Zakładając, że nie korzystasz z pomocy adwokata (bo przecież nie musisz!) – tańsza jest droga sądowa. Ale czy warto nie mieć pełnomocnika przy TEGO typu sprawie? Z doświadczenia ODRADZAM.

Co szybsze? NOTARIUSZ! Jeżeli oczywiście nie ma sporu co do podziału majątku.

Majątek podzielić można ze spłatą lub bez spłat na rzecz drugiego małżonka!

Podpisując umowy o podział majątku wspólnego NIE TRZEBA tego zgłaszać w urzędzie skarbowym. Umowy te NIE podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Pamiętaj o jednej WAŻNEJ rzeczy! Jeżeli posiadasz nieruchomość obciążoną kredytem hipotecznym w pierwszej kolejności udaj się do banku! Bowiem ustalenia notariusza czy sądu NIE WIĄŻĄ BANKU! Więcej o kredycie hipotecznym tutaj.

One thought on “Podział majątku przed rozwodem

  1. Mam 67 lat…chcę odejść od męża wynająć sobie małe mieszkanko.Czy mąż ma. Obowiązek dopłacać do wynajmu mieszkania,ponieważ zostawiam mu dom wraz z działka 18 arów.Jestem inwalidka po wypadku samochodowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© Karolina Górska 2014

top