Czy winny małżonek może stracić na podziale majątku?

„Żona zdradziła mnie i żąda, abym wyprowadził się z domu, który wybudowałem i który stanowi nasz wspólny majątek. Żona nie przyczyniła się do budowy domu, wręcz odwrotnie przez cały okres trwania związku małżeńskiego trwoniła nasz majątek. Zamierzam złożyć pozew o rozwód z orzeczeniem o wyłącznej winie żony. Czy fakt, że to żona jest winna rozpadu naszego małżeństwa ma znaczenie? Czy winny małżonek może stracić na podziale majątku?”.

Sąd – orzekając rozwód – orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia małżeńskiego (chyba, że obie strony wnoszą o rozwód bez orzekania o winie). Zasadniczo orzeczenie o winie nie wpływa na rozstrzygnięcie w przedmiocie majątku byłych małżonków, gdyż oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym, chyba, że zawarły tzw. intercyzę.

Niemniej jednak z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, żeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku. Przy ocenie, w jakim stopniu każdy z małżonków przyczynił się do powstania majątku wspólnego, uwzględnia się także nakład osobistej pracy przy wychowaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym!

A więc zgodnie z powyższym wyjątkiem od zasady równych udziałów małżonków w majątku wspólnym jest możliwość ustalenia innej wielkości tych udziałów, tj. NIERÓWNYCH UDZIAŁÓW.

Warunkiem ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym jest łączne spełnienie dwóch przesłanek:

Poprzez „ważne powody” rozumie się takie okoliczności, które oceniane z punktu widzenia zasad współżycia społecznego przemawiają za nieprzyznaniem jednemu z małżonków korzyści z majątku wspólnego w takim zakresie, w jakim nie przyczynił się on do powstania tego majątku. Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 05 października 1974 r., sygn. akt III CRN 190/74 wskazał, iż przy ocenie „ważnych powodów” należy mieć na względzie całokształt postępowania małżonków w czasie trwania wspólności majątkowej w zakresie wykonywania ciążących na nich obowiązków względem rodziny, którą przez swój związek założyli.

Jeżeli więc małżonek zostanie uznany za winnego rozkładu pożycia małżeńskiego stron z powodu hulaszczego trybu życia bądź trwonienia majątku czy uzależnienia od hazardu lub z powodu innego zawinionego zachowania, wówczas sąd przy podziale majątku wspólnego może ten fakt uwzględnić i orzec o nierównym jego podziale.

WAŻNE:

Wina orzeczona w wyroku rozwodowym MOŻE wpłynąć na podział majątku wspólnego, gdy była orzeczona Z POWODÓW MAJĄCYCH WPŁYW NA MAJĄTEK WSPÓLNY MAŁŻONKÓW.

Wniosek więc z tego taki, że nie zawsze można żądać ustalenia tzw. nierównych udziałów w majątku wspólnym małżonków z uwagi na winę jednego z nich.

Jeżeli chcesz omówić ze mną swój przypadek, zachęcam do umówienia spotkania.

9 thoughts on “Czy winny małżonek może stracić na podziale majątku?

  1. There are actually plenty of particulars like that to take into consideration. That may be a nice point to bring up. I supply the ideas above as general inspiration however clearly there are questions like the one you bring up the place the most important factor shall be working in trustworthy good faith. I don?t know if finest practices have emerged around things like that, however I am positive that your job is clearly recognized as a fair game. Both girls and boys really feel the affect of only a second抯 pleasure, for the remainder of their lives.

  2. After research a number of of the blog posts on your website now, and I really like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site checklist and will probably be checking again soon. Pls check out my site as nicely and let me know what you think.

  3. I simply needed to thank you very much once more. I do not know the things I might have tried in the absence of the type of tips and hints shown by you concerning that concern. Previously it was an absolute depressing problem for me, however , viewing the very specialized form you resolved it took me to weep for gladness. I’m happy for this guidance and in addition believe you comprehend what an amazing job you happen to be providing educating other individuals with the aid of your web page. I know that you’ve never encountered all of us.

  4. I have to express my gratitude for your kindness supporting people that require help with this important area. Your personal commitment to getting the message all over appears to be astonishingly significant and has continually permitted folks just like me to achieve their endeavors. Your personal insightful guideline denotes a whole lot a person like me and far more to my mates. Regards; from everyone of us.

  5. I happen to be writing to make you be aware of of the notable encounter my daughter undergone going through your blog. She even learned too many details, which include what it’s like to possess an ideal coaching mood to get the others with ease fully grasp specified very confusing subject areas. You truly surpassed readers’ expected results. Many thanks for presenting such practical, safe, edifying as well as easy tips about the topic to Janet.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© Karolina Górska 2014

top