Alimenty na małoletnie dziecko

„Rozwodzę się z żoną. Mamy dwoje małoletnich dzieci. Nasza sytuacja materialna wygląda kiepsko. Musimy podzielić się kilkoma kredytami, a w zasadzie to ja będę je głównie spłacał. Czy istnieje jakiś sposób, aby nie musieć płacić alimentów, gdy mnie zwyczajnie na to teraz nie stać?”.

Alimenty na małoletnie dziecko to rzecz bezwzględnanieunikniona, z jednym wyjątkiem: posiadanie przez dziecko majątku.

Rodzice są zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych wobec dziecka, które nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie!

Tak więc Sąd po pierwsze ustala, czy małoletnie dziecko posiada majątek, z którego dochody wystarczyłyby na pokrycie kosztów jego utrzymania, zgodnie z wyżej wymienioną zasadą, że rodzice są zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych wobec dziecka, które nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Jeżeli dziecko odziedziczyło nieruchomość, z której dochody z wynajmu w zupełności wystarczają na jego utrzymanie, wówczas Sąd nie zasądzi alimentów.

Podobnie może być w przypadku uzyskania przez dziecka darowizny, odszkodowania, renty czy wynagrodzenia za pracę, na przykład w teatrze czy na planie serialu.

O jakiej zatem wysokości dochodach mówimy, które pozwalałyby na utrzymanie dziecka? O takich, które zapewniłby mu funkcjonowanie na poziomie zbliżonym do standardu życia rodzica zobowiązanego do płacenia alimentów.

Natomiast inną kwestią jest WYSOKOŚĆ alimentów, o czym szerzej w kolejnych publikacjach.

Komentarze wyłączone

© Karolina Górska 2014

top